Zapraszam do skorzystania z kreatorów kalendarzy, które umożliwiają dostosowanie kalendarza do swoich potrzeb i wydrukowanie lub zapisanie projektu do pliku PDF. Do kreatorów zostały dołączone przykładowe kalendarze na rok 2025 zapisane w formatach PDF oraz JPG.
W celu stworzenia własnego kalendarza 2025 lub kalendarza z dowolnie wybraną datą od roku 1901 do roku 2037, kliknij na wybrany szablon (roczny/miesięczny, poziomy/pionowy, format A4/format A3), który chcesz przystosować do własnych potrzeb. Na kolejnych stronach będzie można dostosować szablon kalendarza do własnych potrzeb: dodać własne zdjęcia, tło oraz oprawę graficzną, a następnie pobrać gotowy do wydruku kalendarz w formacie PDF. Proszę o uwagi dotyczące działania kreatorów - co zmienić, poprawić, ulepszyć.
Kilka szablonów kalendarzy rocznych w formacie A4 zarówno tekstowych jak i fotokalendarzy oraz kalendarzy z możliwością dodania własnego zdjęcia.
Szablon fotokalendarza na wybrany rok w formacie A3 z możliwością wyboru własnego zdjęcia na tło kalendarza oraz położenia roku i miesięcy.
Szablon miesięcznego kalendarza tekstowego na wybrany miesiąc lub na cały rok z możliwością dodawania imienin, faz księżyca oraz zaznaczania świąt.
Kilka szablonów pionowych kalendarzy rocznych w formacie A4 zarówno tekstowych jak i fotokalendarzy oraz kalendarzy z możliwością dodania własnego zdjęcia.
Szablon pionowego fotokalendarza na wybrany rok w formacie A3 z możliwością wyboru własnego zdjęcia na tło kalendarza oraz położenia roku i miesięcy.
Szablony miesięcznych kalendarzy ze zdjęciem na wybrany miesiąc lub na cały rok z możliwością dodawania imienin, faz księżyca oraz zaznaczania świąt.
Kalendarz to system rachuby czasu, który dzieli czas na jednostki takie jak rok, miesiąc, tydzień i dzień. Kalendarz pozwala nam orientować się w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a także planować nasze działania i cele. Kalendarz jest nieodłącznym elementem naszej cywilizacji, ale skąd się wziął i jak się zmieniał na przestrzeni wieków?
Pierwsze kalendarze były oparte na obserwacjach zjawisk przyrody, takich jak zmiany pór roku, fazy księżyca czy wylewy Nilu. Ludzie zauważyli, że te zjawiska powtarzają się cyklicznie i są związane z ruchami niebieskich ciał: Ziemi, Słońca i Księżyca. Na tej podstawie stworzyli kalendarze księżycowe, słoneczne lub księżycowo-słoneczne.
W 45 roku p.n.e Juliusz Cezar zreformował kalendarz rzymski, który nie opierał się już wyłącznie na obserwacji nowiu księżyca. Kalendarz juliański oddzielał miesiąc kalendarzowy od lunacji i wprowadził dzień przestępny co cztery lata. Jednak kalendarz juliański zakładał, że rok trwa 365,25 dnia, gdy tymczasem jego rzeczywista długość astronomiczna wynosi 365,24, dlatego kalendarz ten co 128 lat opóźniał się o jeden dzień. Błąd ten naprawił papież Grzegorz XIII, który w 1582 roku wprowadził kalendarz gregoriański, będący udoskonaloną wersją kalendarza juliańskiego i który jest obecnie używany na całym świecie.