Wtorek

Wtorek jest drugim po poniedziałku dniem tygodnia. Zgodnie z międzynarodową normą ISO-8601 jest drugim dniem tygodnia, ale są kraje gdzie wtorek jest trzecim po niedzieli i poniedziałku dniem tygodnia.

Pochodzenie nazwy

Swoją nazwę w Polsce oraz krajach słowiańskich wywodzi od słowa wtóry czyli drugi. W wielu krajach Europy zachodniej na nazewnictwo drugiego dnia tygodnia miała łacińska nazwa "dies Miartis" czyli dzień Marsa (boga wojny). W języku angielskim jest to Tuesday czyli "dzień Tue", który był uznawany za nordyckiego boga wojny. W języku Hiszpańskim wtorek to "martes", słowo odnoszące się do planety Mars, która swoją nazwę zawdzięcza rzymskiemu bogowi wojny. Ze względu na swoją rdzawo-czerwoną barwę przypominającą wojenną pożogę posądzano ją o wzbudzanie w ludziach agresji.

Wtorek w tradycji

Wtorek, zwłaszcza 13 jest w Hiszpanii uważany za dzień pechowy. Hiszpanie mają na tą okazję przysłowie: "En martes, ni te cases ni te embarques" (we wtorek nie bierz ślubu ani nie podróżuj). Podobnie jest w Grecji. Prawdopodobnie wzięło się to stąd, że we wtorek, 13 kwietnia 1204 roku krzyżowcy IV krucjaty zdobyli i złupili Konstantynopol, który również we wtorek, 29 maja 1453 roku został zajęty przez wojska Imperium Osmańskiego. Warto zauważyć, że suma roku (1+4+9+3) wynosi 13. We wtorek, 29 października 1929 roku nastąpił najgorszy dzień (czarny wtorek) w historii giełdy nowojorskiej. Ten dzień podobnie jak czarny czwartek (24 października) były początkiem Wielkiego Kryzysu, którego skutkiem było m.in. dojście Hitlera do władzy w Niemczech.

Dla równowagi warto przytoczyć przykład innego wtorku w Stanach Zjednoczonych – superwtorku (ang. Super Tuesday). Tego dnia na początku lutego lub marca w roku wyborów prezydenckich w wielu stanach odbywają się prawybory, na których wybierani są delegaci na konwencje partyjne. Inny znany wtorek to Mardi Gras (fr. tłusty wtorek). Jest to ostatni dzień karnawału, przed Środą Popielcową. W Polsce ostatni dzień karnawału to ostatki, znany w niektórych regionach jako śledzik (w Wielkopolsce podkoziołek). Również w judaizmie i wschodnim kościele prawosławnym wtorek jest dniem szczęśliwym.

  • skrót wtorku to wt. w kalendarzach Wt
  • wtorek występuje między poniedziałkiem a środą
  • ciało niebieskie związane z wtorkiem to Mars, a znaki zodiaku Baran i Skorpion

Wydarzyło się we wtorek

  • 15 lipca 1410 - bitwa pod Grunwaldem
  • 29 maja 1453 - upadek Konstantynopola
  • 3 maja 1791 - Konstytucja 3 maja
  • 8 maja 1945 - kapitulacja III Rzeszy

Dni tygodnia (2021-W31)

poniedziałek2 sierpnia
wtorek3 sierpnia
środa4 sierpnia
czwartek5 sierpnia
piątek6 sierpnia
sobota7 sierpnia
niedziela8 sierpnia

Ostatnio wtorek był 3 sierpnia, a następny wtorek będzie 10 sierpnia, czyli za 4 dni.

Zapis dzisiejszego dnia zgodnie ze standardem ISO-8601 wygląda następująco: 2021-W31-5. Taki zapis oznacza 5 dzień w 31 tygodniu 2021 roku. Zobacz jak obliczyć jaki był numer tygodnia w wybranym roku.

Żeby obliczyć dzień tygodnia na podstawie daty, np. w jakim dniu tygodnia się urodziłeś lub jaki dzień tygodnia był 1 wrzesnia 1939 roku pomoże w tym nasz wieczny kalendarz.