Czwartek

Czwartek według normy ISO-8601 jak sama nazwa wskazuje jest czwartym, licząc od niedzieli dniem tygodnia. Jednak licząc zgodnie z tradycją biblijną, gdzie niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, czwartek jest dniem piątym.

Pochodzenie nazwy

W językach słowiańskich liczebnikowe znaczenie nazwy (dzień czwarty) jest oczywiste, inaczej sprawa wygląda w pozostałych krajach. W wielu krajach europejskich, podobnie jak w przypadku pozostałych dni tygodnia na lokalną nazwę miała wpływ łacińska nazwa dnia czyli dies Iovis "dzień Jowisza". Tak jak np. w Hiszpanii, gdzie czwartek to jueves. Jowisz to najwyższy władca nieba i ziemi, bóg nieba, burzy i deszczu. W mitologii nordyckiej jego odpowiednikiem jest Thor, a w mitologii germańskiej Donar, bóg burzy i piorunów, sił witalnych. I właśnie od ich imion pochodzi angielski Thursday oraz niemiecki Donnerstag. Również Słowianie połabscy nazywali czwartek (perundan) imieniem swojego boga Peruna, który był odpowiednikiem Thora.

Czwartek w tradycji

W Kościele katolickim najbardziej znany dzień związany z czwartkiem to Wielki Czwartek, który rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Kolejne ważne święto to Wniebowstąpienie Pańskie, które obchodzone jest w 40. dniu od Zmartwychwstania Pańskiego. W Polsce ze względów praktycznych święto to zostało przeniesione na niedzielę. Z kolei najbardziej oczekiwany przez łasuchów dzień to tłusty czwartek, podczas którego Polacy konsumują ogromne ilości pączków. Również w judaizmie czwartek ma duże znaczenie. Podobnie jak w poniedziałek tego dnia odbywa się publiczne czytanie Tory.

W ZSRR czwartek był dniem "Dniem Ryb". Po raz pierwszy wprowadzono dzień rybny w publicznych zakładach gastronomicznych w 1932 roku. Autorem rezolucji był Ludowy Komisarz ZSRR A.I. Mikojan. Chodziło jednak nie o nawiązanie do tradycji związanych z prawosławiem, a o braki w zaopatrzeniu w mięso. Do pomysłu Mikojana wrócono w ZSRR w latach 70 kiedy postanowiono wspomóc w ten sposób rozwój przetwórstwa rybnego. W Stanach Zjednoczonych jedno z największych świąt - Święto Dziękczynienia, Dzień Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day) obchodzi się w czwarty czwartek listopada. Po "Thanksgiving" przychodzi czas na "Black Friday", czyli święto zakupów i szalonych obniżek cen. Jeśli chodzi o zakupowe szaleństwo to w Australii w czwartki centra handlowe są otwarte dłużej niż zwykle. Wynika to z faktu, że w czwartki Australijczycy otrzymują tygodniowe lub dwutygodniowe wynagrodzenie. Z tego też powodu większość premier filmowych odbywa się w czwartek. Również w Norwegii czwartek jest tradycyjnie dniem handlowym. Większość centrów handlowych oraz sklepów jest otwarta dłużej niż w pozostałe dni tygodnia.

  • skrót czwartku to cz. w kalendarzach Cz
  • czwartek występuje między środą a piątkiem
  • ciało niebieskie związane z czwartkiem to Jowisz, a znaki zodiaku Ryby i Strzelec

Wydarzyło się w czwartek

  • 17 czerwca 1025 - umiera Bolesław I Chrobry, pierwszy król Polski
  • 18 maja 1944 - Polacy zdobyli Monte Cassino
  • 17 grudnia 1970 - wojsko i milicja otworzyły ogień do robotników idących do pracy
  • 16 września 1993 - po 54 latach wojska rosyjskie opuściły Polskę

Dni tygodnia (2021-W31)

poniedziałek2 sierpnia
wtorek3 sierpnia
środa4 sierpnia
czwartek5 sierpnia
piątek6 sierpnia
sobota7 sierpnia
niedziela8 sierpnia

Dziś jest czwartek. Ostatnio czwartek był 29 lipca, a następny czwartek będzie 12 sierpnia, czyli za 7 dni.

Zapis dzisiejszego dnia zgodnie ze standardem ISO-8601 wygląda następująco: 2021-W31-4. Taki zapis oznacza 4 dzień w 31 tygodniu 2021 roku. Zobacz jak obliczyć jaki był numer tygodnia w wybranym roku.

Żeby obliczyć dzień tygodnia na podstawie daty, np. w jakim dniu tygodnia się urodziłeś lub jaki dzień tygodnia był 1 wrzesnia 1939 roku pomoże w tym nasz wieczny kalendarz.