Środa

Środa zwana również małym weekendem czy małym piątkiem to zgodnie z normą ISO-8601 trzeci dzień tygodnia, między wtorkiem a czwartkiem.

Pochodzenie nazwy

Nazwa środa w językach słowiańskich odnosi się do słowa środek. Wynika to z tego, że zgodnie z tradycją biblijną środa była czwartym (po niedzieli) dniem tygodnia, a więc wypadała dokładnie w środku tygodnia. Podobnie wywodzi się nazwę środy w języku niemieckim, gdzie Mittwoch oznacza Mitte "środek" oraz Woche "tydzień". W innych językach europejskich na nazewnictwo wpływ miała łacińska nazwa dies Mercurii (dzień Merkurego). Obecnie środa nie jest czwartym, a trzecim dniem tygodnia, jednak w dalszym ciągu patrząc na pięciodniowy tydzień pracy środa jest w jego środku.

Środa w tradycji

Zgodnie z nauką Kościoła prawosławnego środa była dniem, w którym Judasz Iskariota sprzedał Jezusa Chrystusa. Dlatego środa (zdrada Judasza), podobnie jak piątek (ukrzyżowanie Chrystusa) w Kościele prawosławnym są dniami postu. Wiele kościołów protestanckich i katolickich w Stanach urządza spotkania i modlitwy w środy. Nawet w kalendarzu sportowym w wielu amerykańskich szkołach unika się wydarzeń sportowych w środowe wieczory. W Polsce najbardziej znana jest Środa Popielcowa, która jest jednocześnie pierwszym dniem Wielkiego Postu.

  • skrót środy to śr. w kalendarzach Śr
  • środa występuje między wtorkiem a czwartkiem
  • ciało niebieskie związane z środą to Merkury, a znaki zodiaku Bliźnieta i Panna

Wydarzyło się w środę

  • 3 marca 1948 - przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego
  • 12 kwietnia 1961 - pierwszy lot po orbicie satelitarnej Ziemi
  • 13 maja 1981 - zamach na Jana Pawła II

Dni tygodnia (2021-W38)

poniedziałek20 września
wtorek21 września
środa22 września
czwartek23 września
piątek24 września
sobota25 września
niedziela26 września

Wczoraj, 22 września była środa. Następna środa będzie 29 września, za 6 dni.

Zapis dzisiejszego dnia zgodnie ze standardem ISO-8601 wygląda następująco: 2021-W38-4. Taki zapis oznacza 4 dzień w 38 tygodniu 2021 roku. Zobacz jak obliczyć jaki był numer tygodnia w wybranym roku.

Żeby obliczyć dzień tygodnia na podstawie daty, np. w jakim dniu tygodnia się urodziłeś lub jaki dzień tygodnia był 1 wrzesnia 1939 roku pomoże w tym nasz wieczny kalendarz.